BLOG

Home / BLOG
STAROSTLIVOSŤ O PSIEHO PACIENTA

STAROSTLIVOSŤ O PSIEHO PACIENTA

Nikto z nás nechce počuť, že jeho pes má dyspláziu, roztrhnutý väz v kolene alebo napríklad spondylózu. Bohužiaľ sú tieto ochorenia a poškodenia pohybového aparátu pomerne časté. A je jedno či máme doma psa športovca alebo spoločníka na gauč. Keď sa majitelia dozvedia takúto správu, veľakrát začnú psov rozmaznávať alebo ľutovať. Nakúpia im nové hračky, pelechy, oblečky a v najhoršom prípade im "doprajú" viac jedla a pamlskov. Obmedzia im prechádzky a aktivity, na ktoré boli zvyknutí a celkovo ich možno nechajú viac odpočívať a lenošiť. Aby ich "šetrili". Psi s problémom pohybového aparátu, či už ortopedickí alebo neurologickí pacienti, rozhodne potrebujú odlišný prístup ako zdraví psi. Bohužiaľ, sa ale častokrát mýlime v tom, čo potrebujú naozaj. Niekedy im dávame to čo netreba a to podstatné nám uniká... Ku každému psíkovi…
Read More
LASER – zázračne liečivé svetlo

LASER – zázračne liečivé svetlo

Možno vás pri slove laser napadne odstránenie tetovania či vrások, možno laserová šou ? V humánnej medicíne sa však laser využíva na terapeutické účely už od 70-tych rokov minulého storočia. Posledných 15 rokov sa začal využívať aj vo veterinárnej medicíne na hojenie poškodených tkanív a štruktúr u malých, veľkých aj exotických zvierat. Laser patrí rovnako ako elektroliečba alebo magnetoterapia medzi fyzikálne procedúry, s ktorými sa bežne stretnete v rámci rehabilitácie ľudí. A to najmä pre jeho protizápalový, antiedematický, analgetický a biostimulačný účinok. Pôsobí na bunkovej a tkanivovej úrovni, zlepšuje prekrvenie a tým urýchľuje hojenie poškodených štruktúr. V DOGfit pracujeme s inovatívnou terapiou MLS laser therapy. MLS (multiwave locked system) terapia využíva prelomovú technológiu a v súčasnosti sa považuje za najpokročilejší systém laserovej terapie. Najväčšie výhody MLS laseru: - Rýchla úľava…
Read More
PES V BUNDE

PES V BUNDE

„Je to pes! Načo ho obliekaš?? V prírode zvieratá predsa nechodia oblečené!“... niečo také počuť od ľudí, keď vidia psa v kabátiku... Áno, to je pravda, ale naši psi už dávno nie sú vlci, rovnako ako my nebeháme s oštepmi a nelovíme divú zver na večeru. Väčšina našich mestských psov patrí do kategórie „Pes bytový/posteľný" Keď vonku prší, sneží alebo je naozaj zima, tak chodia oblečení. A je to v poriadku, ak to má svoje opodstatnenie. Netvrdíme, že každého psa treba obliekať, to v žiadnom prípade! Psy, ktoré držíme celoročne vonku nepotrebujú obliekať, pretože sa prirodzene adaptujú na prostredie a teplotu v akej žijú. Keď sa ochladí, postupne sa im vytvorí hustá podsada, ktorá ich počas chladných dní chráni. A naopak, na jar sa postupne začnú srsti zbavovať, aby mohli…
Read More
PES – RODENÝ ŠPORTOVEC. NAOZAJ?

PES – RODENÝ ŠPORTOVEC. NAOZAJ?

Naozaj sa pes narodil ako „hotový“ športovec? A vydrží behať, skákať či plávať toľko, koľko si MY myslíme, že je akurát? Ako viete, že ho nepreťažujete? Že ste ho na danú aktivitu dosť natrénovali? A že mu dávate dosť času na regeneráciu? Psy sú rozhodne odolnejšie a fyzicky zdatnejšie bytosti ako my ľudia, nie sú však nezničiteľní a nie sú to stroje. Každý organizmus má svoju výdrž, svoje limity a hranice. Psovodi, ktorí športujú spolu so psom (caniscross, bikejoring) vnímajú prípravu na záťaž a starostlivosť o psieho športovca úplne inak, ako tí, ktorí svojho psa len „vypustia“ do športu (flyball, coursing). Keď psovodi podávajú rovnaký fyzický výkon ako psy (caniscross), vedia oveľa lepšie vyhodnotiť ako často treba trénovať, akou intenzitou, ako dlho a kedy je potrebný čas na regeneráciu. A…
Read More
FYZIOTERAPIA PRE PSY – A TO JE ČO?

FYZIOTERAPIA PRE PSY – A TO JE ČO?

Keď poviete „som zubár“ alebo „som kaderníčka“ všetci vedia čo robíte. Ale keď poviete, že sa venujete fyzioterapii psov, ľudia sa zväčša zatvária trochu zmätene. Nie každý si vie predstaviť, čo je vlastne náplňou práce fyzioterapeuta. Kedy idú ľudia k fyzioterapeutovi? A kedy tam idú so psom? Odpoveď je jednoduchá - predsa vždy, keď sa chcú cítiť lepšie po fyzickej stránke! :) Fyzioterapeut sa stará o pohybový aparát človeka alebo zvieraťa. Vrcholoví športovci majú fyzioterapeutov bežne vo svojom tíme, pretože potrebujú, aby ich telo fungovalo stále na 100%. Bežní ľudia využívajú ich služby väčšinou až keď nastane nejaký problém – bolesti chrbta, zlomená ruka, operácia platničky... Čo si teda pod slovom FYZIOTERAPIA predstaviť? Asi najdôležitejšia časť fyzioterapie je pohybová liečba, jednoducho povedané „cvičenie“. Môžu to byť cvičenia na balančných podložkách,…
Read More
OBOJOK ČI POSTROJ?

OBOJOK ČI POSTROJ?

Obojkov aj postrojov existuje naozaj veľké množstvo. Niekto vyberá podľa funkčnosti, niekto len na základe toho, či sa mu obojok páči a či sa psíkovi hodí :) Poďme sa pozrieť aké typy obojkov a postrojov existujú a na čo sú určené. Začnime s obojkami. Môžu byt klasické, polosťahovacie a sťahovacie. Každý z nich môže byť široký, úzky, kožený, retiazkoví, nylonový, látkový atď... tých možností sú desiatky. Aké sú výhody a nevýhody týchto obojkov? A na akú aktivitu ich potrebujete? To sú dôležité otázky, na ktoré si treba odpovedať pred kúpou, aby obojky plnili svoj cieľ, a nielen miesto v šuplíku :) Klasický obojok na zapínanie cez pracku alebo sponu sa používa asi najčastejšie. Je to bežný obojok, ktorý sa dá využiť na venčenie aj na výcvik. Mal by byť primeranej…
Read More
PSÍKY NECHCÚ BYŤ TUČNÉ, CHCÚ BYŤ FIT!

PSÍKY NECHCÚ BYŤ TUČNÉ, CHCÚ BYŤ FIT!

Videli ste niekedy v prírode behať tučnú srnku alebo zajaca? Stavíme sa, že nie! A nie je to preto, že by vždy trpeli nedostatkom potravy. Jednoducho zvieratá prirodzene prijímajú toľko potravy, koľko potrebujú a v prípade nadbytku, si jedlo odložia na horšie časy. Zvieratá asi podvedome vedia, že byť tučný, sa neoplatí. Nevládali by behať za korisťou, ani utiecť pred predátorom, určite by ich boleli kĺby a mali by problém s dýchaním. Je dosť možné, že by na to v prírode doplatili aj vlastným životom. To isté platí aj pre našich domácich miláčikov. Či už je reč o mačkách alebo psoch. Nadváha a obezita môžu viesť k rôznym zdravotným problémom, ktoré výrazne znižujú kvalitu ich života a skracujú ho. Všetci predsa chceme, aby sa naši miláčikovia mali dobre. A verte…
Read More
HYDROTERAPIA A PLÁVANIE

HYDROTERAPIA A PLÁVANIE

Využitie účinkov vody v terapii psov Liečba vodou sa v rehabilitácii využíva už tisíce rokov a blahodarný vplyv vody na organizmus je všeobecne známy. V prípade hydroterapie psov si však nepredstavujte kúpele pre psov  Ide o využitie vody v rámci liečby a prevencie zdravotných problémov. Čo je hydroterapia? Hovoríme o špeciálnej terapii, ktorá prebieha na podvodnom bežeckom páse alebo v bazéne. Chôdza na páse, ktorý je pod vodnou hladinou prináša psom množstvo benefitov a dá sa využiť na rôzne účely. Samotné plávanie v bazéne alebo kdekoľvek v jazere či mori, má rovnako svoje výhody. Aké má hydroterapia výhody a využitie? Najväčšou výhodou vodného prostredia je cvičenie v odľahčení, čiže bez záťaže na kĺby. Pre psov to veľakrát znamená pohyb bez bolesti. Terapia vo vode je vhodná pre každého psa.…
Read More
NAJČASTEJŠIE ORTOPEDICKÉ OCHORENIA U PSOV

NAJČASTEJŠIE ORTOPEDICKÉ OCHORENIA U PSOV

Akokoľvek sa snažíme zabezpečiť pre našich štvornohých priateľov všetko potrebné, aby boli zdraví a spokojní, občas sa u nich vyskytne nejaké ochorenie. Často krát je to niečo relatívne neškodné a dobre liečiteľné, v horšom prípade ide o závažnejšie ochorenia, ktoré môžu ohroziť ich život. Ortopedické ochorenia sa u psov vyskytujú pomerne často. Našťastie nie sú tak nebezpečné, výrazným spôsobom ale môžu znižovať kvalitu života. Preto ich netreba podceňovať a radšej už pri prvom podozrení navštíviť veterinára. Je dobré vedieť rozpoznať ich príznaky, príčiny a aj možnosti riešenia. Môžete sa tak vyhnúť vážnejším poškodeniam alebo aj trvalým následkom. DYSPLÁZIA BEDROVÉHO KĹBU Dysplázia BK je vrodené ochorenie, ktoré je ale výrazne ovplyvnené vonkajšími faktormi. To znamená, že na tom, či sa ochorenie naozaj rozvinie a prejaví, sa podieľa mnoho faktorov. Jedným z…
Read More
POZOR NA PREHRIATIE PSA!

POZOR NA PREHRIATIE PSA!

Keď je teplo nám ľudom, začneme sa viac potiť. Je to najefektívnejší spôsob, ako ochladiť náš organizmus. U psov, ale tento princíp nefunguje. Ich telo je pokryté srsťou a potia sa len cez vankúšiky na labkách. Keď sa zohreje organizmus psa, dochádza k rozšíreniu ciev a odvádzaniu tepla z jadra na povrch ich tela, odkiaľ sa vyparuje. Najúčinnejší spôsob chladenia je však vyparovanie cez tlamu. Tvorí sa im veľké množstvo slín, zrýchli sa im dýchanie, a tým odvádzajú tepla z tela von. AKO ZABRÁNIŤ PREHRIATU PSA? Kľúčovú úlohu tu zohráva pitný režim. Pes by mal prijímať dostatok tekutín aj v období, keď sa teploty nešplhajú k 30°C. Za normálnych okolností potrebuje pes cca 30-40 ml na kilogram hmotnosti. V letných mesiacoch, by mal pes vypiť minimálne 50 ml vody na…
Read More